زبان برنامه نویسی باید برای یادگیری و استفاده آسان باشند. زبان های برنامه نویسی باید ساختر کلی داشته باشند و به شما در حل مشکلات واقعی کمک کنند. نحوه استفاده از آنها باید روشن و قابل در ک باشند و پیاده سازی آنها بدون مشکل و سریع باشد. بعضی مواقع طراحان زبان برنامه نویسی، زبانی را ایجاد می کنند که علی رقم این اصول، به عنوان یک سرگرمی یا برای تحقیق عمل می کنند. در این مطلب ۱۰ تا از عجیب ترین زبان هایی که تا کنون ایجاد شده اند معرفی شده است.

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۱) زبان برنامه نویسی LOLCODE

چند زبان برنامه نویسی همسن اینترنت وجود دارد مانند LOLCODE. این زبان در سال ۲۰۰۷ توسط آدم لیندسی، یک محقق در دانشگاه لنکستر، تاسیس شد. کلمات ایتفاده شده در این زبان همه بزرگ و قابل مفهوم هستند. همانند بسیاری از زبانها در این لیست، این زبان هم فاقد کتابخانه استانداری برای معرفی می باشد.

نمونه کد:

 

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۲) زبان برنامه نویسی Glass

Glass یک زبان برنامه نویسی است که توسط Gregor Richards در سال ۲۰۰۵ ساخته شده است.

 

در اینجا یک مثال از برنامه ای است که خروجی یک دنباله فیبوناچی را نشان می دهد:

 

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۳) زبان برنامه نویسی Brainfuck

Brainfuck فوق ستاره ای از زبان های مبهم است، و تقریبا به دنبال یک فرقه است. با برنامه ریزی دقیق، تنها با هشت دستور ساده و یک اشاره گر دستورالعمل بسیار مشکل است. این برنامه برای برنامه نویسان چالش برانگیز و سرگرم کننده طراحی شده و برای استفاده عملی مناسب نبوده است. این زبان در سال ۱۹۹۳ توسط Urban Muller ایجاد شد.

در اینجا نمونه کدی است که “سلام دنیا!” نوشته شده است:

 

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۴) زبان برنامه نویسی Chicken

زبان برنامه نویسی “مرغ !” نه تنها نام زبان است، بلکه تنها کلمه کلیدی است که در این زبان مجاز است! تعداد تکرارها و خطوط جدید تعیین کد عملیاتی را اجرا می کند. یک نمونه برنامه به شرح زیر است:

این نمونه کد همون “سلام دنیا!” هست:

 

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۵) زبان برنامه نویسی Whitespace

زبان Whitespace یا فضای خالی، یک زبان برنامه نویسی قابل توجه است. فقط فضاها، زبانه ها و خطوط جدید را درک می کند و همه چیز را نادیده می گیرد. این باعث می شود که یک برنامه منظم در زبان دیگری مانند جاوا اسکریپت نوشته شود که قطبش یک برنامه در فضای سفید است! در اینجا یک مثال است که “Hello، world!” را چاپ می کند. (فاصله ها با S و زبانه ها با T مشخص می شوند):

 

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۶) زبان برنامه نویسی ///

زبان /// ! یک زبان مینیمالیستی است که شامل تنها یک عملیات است – جایگزینی رشته در فرم / منبع / جایگزینی /.

این زبان توسط Tanner Swett در سال ۲۰۰۶ اختراع شد. که البته بسیار محدود است، اما برخی از برنامه نویسان باهوش قادر به تبدیل عملیات جایگزینی رشته به برنامه های کاملا کار شده هستند که اطلاعات حلقه و خروجی را به نمایش می گذارند. در اینجا “Hello world!” چاپ شده است:

 

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۷) زبان برنامه نویسی Befunge

Befunge یک زبان برنامه نویسی دو بعدی است.  کد شما در قسمت بازی با اندازه ثابت قرار می گیرد. هر سلول میدان بازی می تواند هر کد یا داده را نگه دارد و برنامه شما می تواند هر سلولی که مایل است را جایگزین کند. مترجم شروع به کار در سلول بالا سمت چپ و به سمت راست ادامه می دهد.  به عنوان مثال این یک حلقه بی نهایت است:

و این هم نمونه سلام دنیا:

 

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۸) زبان برنامه نویسی Piet

پیت یک زبان برنامه نویسی است که در آن برنامه ها یک بیت مپ هستند که مانند نقاشی های انتزاعی شبیه به آن هستند. بلوک پایه ای برای برنامه های PIT بلوک رنگ است. این زبان از ۲۰ رنگ متمایز پشتیبانی می کند و در برخی از پیاده سازی ها تعداد بیشتری را پشتیبانی می کند.

در اینجا یک “سلام دنیا!” چاپ شده است:

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۹) زبان برنامه نویسی Malbolge

Malbolge زبان برنامه نویسی اختراع شده توسط Ben Olmstead در سال ۱۹۹۸ است که به نام دایره هشتم جهنم در دنیای دانته نامگذاری شده است.

این نام به طور تصادفی انتخاب نشده بود – زبان به طور خاص طراحی شده بود تا برنامه های کاربردی مفید را غیرممکن ساخته باشد. چند سال بعد از معرفی آن، نقایصی در طراحی یافت شد که امکان نوشتن برنامه های Malbolge را فراهم می آورد. هرچند، شما هنوز باید یک دانشمند رمزنگاری باشید تا بتوانید یک برنامه معنی دار در آن بنویسید. در اینجا در زبان Malbolge چیزی است که “Hello World!” به نظر می رسد :

 

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

۱۰) زبان برنامه نویسی ~English

~English یک زبان برنامه نویسی است که تلاش می کند تا زبان طبیعی صدایی را تقلید کند. نحوه استفاده آن بسیار راحت شده است تا نویسنده آزادی بیشتری را بیان کند. هیچ توابعی را نمی توان توسط این زبان برنامه نویس تعریف کرد – این زبان تنها می تواند از آن چیزی که قبلاً ساخته شده است استفده کند. نمونه سلام دنیا:

۱۰ زبان برنامه نویسی فوق العاده عجیب

یادبود افتخار: جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی امروز است. عواقب جانبی این است که هر کدام از خصوصیات زبان، هر چند ظریف است، هر روز باعث ایجاد اشکالات در کد هزاران برنامه نویسی می شود که JS را به جای این لیست زبان های عجیب می برد!! .

در وب سایت های عجیب و غریب جاوااسکریپت وجود دارد، اما برای مثال شما، در اینجا دو قطعه JS کوچک است که کاملا معتبر هستند (شما میتوانید آنها را در کنسول خود امتحان کنید): اولی ۱۰ رو چاپ میکنه و دومی هم “شکست” !!

 

 

نتیجه

زبان های بی مصرف مانند آنهایی که در این مجموعه وجود دارد، راهی برای پیشنهاد و تایید ایده های جدید است. گاهی اوقات این ایده ها بر کلیت صنعت برنامه نوسیی تاثیر می گذارد. با این حال، اغلب اوقات، آنها خیلی غیر عملی هستند که باقی می مانند. شما در این لیست ۱۰ برنامه نویسی عجیب را یاد گرفته اید اما صدها نوع از این زبان ها وجود دارد که عجیب هستند 🙂