React Native vs Flutter

ایجاد برنامه های کاربردی تلفن همراه همیشه یک ستون اساسی از صنعت فناوری بوده است، اما داشتن سیستم عامل های مختلفی که برنامه های مختلف نیاز به توسعه دارند، برای مدتی مشکل بوده است. به غیر از نیاز داشتن به حفظ دو تیم، یکی برای اندروید و دیگری برای iOS، همیشه شکاف بین برنامه های توسعه یافته به عنوان آنها توسط تیم کاملاً متفاوت ساخته شده است. این چیزی است که باعث ایجاد ایده و برنامه های کاربردی تلفن همراه متقارن شده است.

انواع و راه حل های بسیاری وجود دارد، اما محبوب ترین آنها در حال حاضر با ایجاد برنامه های کامپایل شده است که نزدیکترین عملکرد به برنامه های واقعی بومی را به ارمغان می آورد. در حال حاضر قوی ترین متقاعد کننده ها در این زمینه، Flutter گوگل و React Native فیس بوک هستند. بیایید نقاط قوت و ضعف هر دو Flutter و React Native را بررسی کنیم.

فلاتر Flutter

Flutter یک چارچوب توسعه تلفن همراه مبتنی بر واکنشی است که از زبان Dart استفاده می کند.
Dart and Flutter توسط Google ایجاد شده است که از چارچوب برای برخی از بزرگترین برنامه های خود استفاده می کند و به طور مداوم چارچوب را به سمت راه حل نهایی برای ایجاد برنامه های متقابل پلتفرم هُل می دهد.
انتشار آلفای اولیه آن در ماه مه سال ۲۰۱۷ بود، بنابراین خیلی جوانتر از React Native است.

برنامه نویسی واکنش با Flutter

بنابراین فلاتر یک چارچوب واکنشی است، این چه معنی دارد؟
خوب، کمی درباره برنامه نویسی واکنشی صحبت کنیم و دلیل آن، واقعاً قدرتمند و مفید به خصوص در مورد توسعه برنامه است. بگذارید بگوییم شما میخواهید یک درخواست را به یک سرور ارسال کنید و کاری را بسته به پاسخ انجام دهید.
اگر اقدام قبل از اینکه یک پاسخ به عقب برگردد پیش از آنکه یک object داشته باشید، می خواهید یک عمل را انجام دهید که به اشتباه میلیارد دلاری معروف تبدیل می شود، مرجع (رفرنس/ reference) خالی است.
اگر از دنیای اندروید و جاوا آمده اید، می دانید که یکی از انگیزه های اصلی پشت کاتلین مرجع خالی را حذف می کند.

چیزهایی از کنترل خارج می شوند اگر داده ها به صورت یکنواخت در حال رفتن هستند و این یک درخواست نیست ارسال می شود، بلکه به جای آن یک جریان از کلیک های کاربر است و بخش های زیادی از برنامه شما نیاز به پاسخ به داده های ورودی دارد.
این مسئله به پارادایم در برنامه نویسی به نام برنامه ریزی واکنشی منجر شد، که در قلب زبان Dart دانسته می شود.

توسعه

بلوک اصلی یک برنامه Flutter ویجت است. ابزارکها به اجزای موجود در React Native شبیه هستند. Flutter با تعداد زیادی از ویجت های آماده برای استفاده همراه است که اکثر آنها مفاهیم طراحی متریال را پیاده سازی می کنند.
دو نوع ویدجت وجود دارد، ویجت های بدون سرنشین و ویدجت های حالت دار وجود دارد، درست مانند کلاس و اجزای عملکردی در React.

متاسفانه ویدجت Flutter سازگار نیست، بنابراین شما باید به صورت دستی سازگاری خاص پلتفرم را انجام دهید.

این بسیار آسان است که از Flutter شروع کنید، همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که بسته ی فلاتر را دانلود کنید، آن را بردارید و سپس یک متغیر محیطی را به یک پوشه داخل پوشه Unzip شده بکشید. و شما می توانید تقریبا آماده شروع پروزه باشید، با این حال، ممکن است نیاز به دانلود اندروید استودیو و راه اندازی و شبیه ساز داشته باشید البته اگر شما نمی خواهید از تلفن خود استفاده کنید.

Flutter از ویژگی Reload Reload پشتیبانی می کند که شما را قادر می سازد برنامه خود را با تنظیمات انجام شده در هنگام توسعه و سرعت بخشیدن به توسعه افزایش دهد. Flutter در حال حاضر به طور رسمی در اندروید استودیو، IntelliJ Idea و ویژوال استودیو کد پشتیبانی می شود.

اکوسیستم

Flutter مطمئنا پشت React Native است، زمانی که به اکوسیستم می آید، زیرا React Native برای دو سال قبل از انتشار Flutter وجود داشته است و در حال حاضر با چندین بسته قرار داده شده است. با این حال، Flutter با سرعت بسیار زیاد روبروی ری اکت است و بسیاری از بسته های اصلی برای توسعه تلفن همراه برای استفاده عمومی استفاده می شود و اکوسیستم Flutter با تکیه بر جامعه، حرکتی دیوانه وار و با سرت بالا به همراه می آورد.
در حال حاضر، بیش از ۱۴۵۰ بسته در دسترس است برای Flutter که در dartlang.org بصورت رسمی وجود دارد.

کارایی

هنگامی که در مورد عملکرد صحبت می کنیم، رویکرد Flutter کاملا متفاوت از React Native و یا حتی NativeScript است. اپلیکیشن Flutter با استفاده از کتابخانه C / C ++ بازنگری شده است، به نحوی که به زبان ماشین نزدیکتر است و عملکرد بومی بهتر را به ارمغان می آورد. نه تنها اجزای UI کامپایل می شوند، بلکه تمام چیزهایی که دارد نیز به همین صورت می باشد.

Dart کاملا یک زبان سازنده است و بسیاری از مردم بر این باورند که از لحاظ عملکرد، Flutter بالاست، اگرچه سخت است که قطعا قضاوت شود زیرا عوامل زیادی در عملکرد وجود دارد.

مستندات

اسناد Flutter مستحق خوب است. مستندات و مدارک بسیار مفید و کامل است.
ممکن است کمی دشوار باشد اگر شما تجربه برنامه نویسی نداشته باشید، اما هنگامی که به آن دسترسی پیدا کردید، می توانید تقریبا همه چیز را که نیاز دارید پیدا کنید، در اسناد نوشته شده بهره مند شوید.

معماری

Flutter بسیار جوان است، که باعث می شود همه‌ی مطمئن نباشند که بهترین معماری برای برنامه شما اجرا شود. با این حال، چند معماری وجود دارد که در میان جامعه Flutter محبوب هستند.

شما می توانید از معماری BLoC استفاده کنید که برای کامپوننت کسب و کار منطبق است. معماری توسط Google در DartConf2018 نشان داده شده است و بیان می کند که منطق کسب و کار باید از لایه ارائه شده خارج شود و در اجزای منطق کسب و کار قرار گیرد. الگوی BLoC به شدت به جریان و RxDart (React Dart) وابسته است، ابزار خوبی برای درک بهتر جریانها RxMarbles است.

به عنوان مثال، اگر شما از Redux / Flux راحت تر هستید، می توانید از این الگوها استفاده کنید و بسته هایی در Flutter وجود دارد که این امکان را می دهد.
برای برنامه های کوچک و آزمایش چارچوب (فریم ورک)، ذخیره سازی در داخل اجزاء کافی است.


ری اکتیور نیتیو / React Native

React Native شاید قهرمان مشهور جهان در زمینه توسعه تلفن همراه است. React Native یک چارچوب جاوا اسکریپت است که بر اساس کتابخانه React ایجاد شده است، که هر دو توسط فیس بوک ایجاد شده است و به شما اجازه می دهد تا برنامه های IOS و Android را با یک پایگاه تک کد ارسال کنید. این عمدتا توسط فیس بوک، نمایش مشخصات عمومی، Airbnb و بسیاری دیگر استفاده می شود.
React Native به عنوان یک پروژه هکاتون (hackathon) داخلی در فیس بوک در سال ۲۰۱۳ آغاز شد و در سال ۲۰۱۵ به عموم منتشر شد.

توسعه

React Native از مولفه استفاده می کند، اما به جای استفاده از اجزای وب که در وب مانند Div و H1 دارید، از مجموعه ای از اجزاء ارائه شده توسط کتابخانه واکنشی بومی برای توسعه تلفن همراه استفاده می کنید. React Bative همچنین از DOM مجازی استفاده می کند، اما نه برای دستکاری DOM از آنجا که هیچ یک وجود ندارد، بلکه به آن، برای ارتباط با عناصر UI بومی استفاده می شود.
تعداد ویدجت هایی که توسط React-Native ارائه می شوند، به اندازه Flutter بزرگ نیستند، اما این کاملا جامع است، علاوه بر این، برخی از این اجزاء سازگار هستند، بنابراین آنها می توانند دریابند که کدام پلتفرم در حال اجرا هستند، چه IOS و چه اندروید، ترکیب مناسب برای آن پلت فرم می باشد.
شروع به کار با React Native نیز بسیار آسان است، شما می توانید با نصب
create-react-native-package با npm install create-react-native-package و سپس با استفاده از آن برای ایجاد یک برنامه جدید React Native شروع کنید.
یک چیز جالب در مورد توسعه با React Native وجود دارد این است که ری اکت نیتیو ایجاد یک ادغام Expo می کند.
Expo به شما اجازه می دهد تا کد خود را بر روی دستگاه تلفن همراه خود بدون نیاز به اتصال آن، فقط با اسکن یک کد QR که در کنسول ظاهر می شود، اجرا کنید.

اکوسیستم

React Native برای مدت طولانی وجود داشته است، بنابراین اکثر آنها اگر بیشتر ویرایشگرهای مورد نظر شما را نداشته باشند، پشتیبانی می شود و همچنین از بازنگری داغ (hot reload) پشتیبانی می کند. هنگامی که به بسته ها می آید، React Native برنده واضح است، با بیش از ۵ برابر تعداد بسته های موجود برای فلاتر، ماهیت ری اکت برای بیش از سه سال وجود دارد. این یک چارچوب بالغ در حال حاضر می باشد و بسیار با ثبات تر از فلاتر است.

مستندات

اسناد React Bative بسیار خوب است و کاربر پسند تر است؛ در آن توضیح می دهد که چه محصولاتی را پشتیبانی می کند، چه چیزی آنها را در اختیار دارد و چگونه از آنها استفاده می کنند. مستندات رسمی همچنین شامل راهنماها و موضوعات محبوب در توسعه کراس پلت فرم با React Native مانند نحوه نصب و استفاده از ماژول های بومی یا ایجاد اجزای خاص پلت فرم می باشد.

کارایی

رویکرد React Native متفاوت از Flutter است. کل برنامه به C / C ++ و یا زبان مادری کامپایل نشده است، در عوض، اجزای UI به معادلات بومی آنها کامپایل می شوند، و JS در یک thread جداگانه اجرا می شود و با ماژول های بومی برای هر عملیاتی که از طریق یک پل مورد نیاز است ارتباط برقرار می کند. این مورد اجازه می دهد React Native بسیار سریع تر و کارآمد تر از گزینه های هیبریدی مانند Ionic / Cordova باشد، اما در مقایسه با Flutter که یک قدم نزدیک به برنامه های بومی است، آن را در نقطه سخت قرار می دهد.

البته، داشتن یک برنده قطعی در بازی عملکرد کاملا حیرت انگیز است، چرا که بسیاری از عوامل درگیر مانند دستگاه کاربردی در حال اجرا است، و برای برخی از افراد، React Native بیش از Flutter می باشد، هر چند به طور کلی نمیشه گفت کدوم بهتر هست و در آینده برتری معلوم می شود.

تیم توسعه تیم برنامه های فیس بوک را با React Native به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد React Native ارزیابی کرد. شما متوجه شدید که برای تمام وظایف انجام شده، ابتدایی جاوا اسکریپت و نیاز به ماژول، بیشترین کارایی را انجام می دهد. بسیاری از زمینه های بهینه سازی برای React Native برای افزایش کارایی آن مانند لازمی که نیاز دارید و بارگذاری مدول های بومی تنگ و خواندن افزایشی خواندن وجود دارد، بنابراین واقعا بد نیست که فکر می کنید.

معماری

دو طرح اصلی در ساخت برنامه های کاربردی بومی React / React وجود دارد که Flux و Redux هستند. شارژ یکی از تولید کنندگان چارچوب فیس بوک است، در حالی که Redux محبوب ترین گزینه جامعه است. این چارچوب (فریم ورک) ها در مورد جریان داده های یک طرفه و ذخیره سازی وضعیت برنامه شما در یک مکان مرکزی به نام Store است و اجزای برنامه شما به صورت بی ثباتی ممکن می باشد. شما همچنین می توانید از API Context استفاده کنید که یک ویژگی جدید React برای مدیریت حالت است.